Pondělí 8:00–17:30 hod.
Úterý 8:00–14:30 hod.
Středa 8:00–17:30 hod.
Čtvrtek 8:00–14:30 hod.
Pátek 8:00–12:30 hod.
Přestávka na oběd
11:30–12:00 hod.
V našem běžném životě mohou nastat neočekávané mimořádné události, jako jsou živelní pohromy (záplavy a povodně, požáry, vichřice, sesuvy půdy, sněhová kalamita apod.), havárie s únikem nebezpečných látek do okolí (havárie v chemických provozech a skladech, dopravní nehoda s únikem nebezpečné přepravované látky, ropná havárie apod.), ale i další, které mohou bezprostředně ohrozit život a zdraví obyvatel města a spádových obcí a způsobit rozsáhlé škody na materiálních hodnotách. Tato zpráva obsahuje návod, jak se alespoň částečně připravit na dopad možných následků živelních pohrom a dalších mimořádných událostí způsobených lidskou činností, které mohou přivodit tělesná zranění nebo duševní poruchy, ztráty na životech nebo majetku a poškození životního prostředí.
Zjistíte-li mimořádnou událost (požár, havárii chemického nebo průmyslového zařízení, havárii s únikem nebezpečné látky…….), která ohrožuje osoby, majetek nebo životní prostředí, okamžitě volejte číslo 150 – hasičský záchranný sbor
V hlášení je nutné uvést:
Po ukončení hovoru vyčkejte na zpětný telefonát, kterým si operační pracovník ověří pravdivost nahlášené zprávy.
Pomoc zdravotnické záchranné služby se vyžaduje při všech stavech ohrožujících život. Přivolává se prostřednictvím telefonního čísla 155 – zdravotnická záchranná služba
V hlášení je nutné uvést stejné informace jako při volání čísla 150, popř. můžete ještě sdělit počet postižených, případně druh zranění či popis zdravotního stavu.
Pokud jste svědky dopravní nehody nebo spáchání trestného činu volejte telefonní číslo 158 – Policie ČR nebo 156 – Městská policie Louny (stálá služba MP v Lounech 415 65 43 68 nebo 603 192 021)
V hlášení je nutné opět uvést obdobné informace jako při volání čísla 150 a 155.
V dnešní době je rovněž možné volat číslo, které je určeno především pro cizince a pro tísňové volání při rozsáhlých mimořádných událostech. Jedná se o číslo 112 – jednotné evropské číslo tísňového volání
Při ohrožení, o kterém můžete být vyrozuměni prostřednictvím sirén, zprávou v rozhlase, televizi, z tisku nebo hlášením z megafonů z pojízdných prostředků Městské policie v Lounech nebo Policie ČR, nebo od spoluobčanů, se snažte dodržovat následující zásady:
Obyvatelstvo je v případě hrozby nebo vzniku mimořádné události varováno především prostřednictvím varovného signálu VŠEOBECNÁ VÝSTRAHA. Tento signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě v cca tříminutových intervalech. Obyvatelstvo je následně informováno např. rozhlasem, televizí, místním rozhlasem, tzv. mluvícími sirénami, vozidly složek integrovaného záchranného systému nebo jiným způsobem o tom, co se stalo a co se má v takovém případě dělat.
Kromě varovného signálu „Všeobecná výstraha“ existuje v České republice ještě signál „Požární poplach“. Tento signál je vyhlašován přerušovaným tónem sirény po dobu 1 minuty (25 vteřin trvalý tón, 10 vteřin přestávka, 25 vteřin trvalý tón). Vyhlašuje se za účelem svolání jednotek požární ochrany. Signál „Požární poplach“ vyhlašovaný elektronickou sirénou napodobuje hlas trubky troubící tón „HO-ŘÍ“, „HO-ŘÍ“…po dobu jedné minuty.
Ověřování provozuschopnosti systému varování a vyrozumění se provádí zpravidla každou první středu v měsíci ve 12 hodin akustickou zkouškou koncových prvků varování zkušebním tónem (nepřerušovaný tón sirény po dobu 140 vteřin).
Když zazní siréna
Níže uvedené pokyny platí jen tehdy, pokud zjevně nejde o povodeň nebo zemětřesení.
Co dělat, když bude nařízena evakuace
Evakuační zavazadlo
Evakuační zavazadlo se připravuje pro případ opuštění bytu v důsledku vzniku mimořádné události a nařízené evakuace. Jako evakuační zavazadlo poslouží např. batoh, cestovní taška nebo kufr. Zavazadlo označte svým jménem a adresou.
Evakuační zavazadlo obsahuje zejména:
Před povodní:
Při povodni:
Po povodni:
Nezbytná doporučení:
Prostředky improvizované ochrany osob jsou prostředky, které chrání dýchací cesty a povrch těla při vynuceném a krátkodobém pobytu v chemicky a biologicky zamořeném prostředí.
Při návratu ze zamořeného prostředí do bytu odložte v předsíni veškerý svrchní oděv do igelitového pytle a zavažte jej. Pokud je to možné, pečlivě se osprchujte, otřete se do sucha a oblečte se do čistého oděvu.
Improvizovaný úkryt (IÚ) je předem vybraný optimálně vyhovující prostor ve vhodných částech bytů, obytných domů, provozních a výrobních objektů, který bude upravován fyzickými a právnickými osobami pro jejich ochranu a pro ochranu jejich zaměstnanců před účinky mimořádných událostí s využitím vlastních materiálních a finančních zdrojů.
Proti radioaktivnímu spadu nebo proti nebezpečí při nepřátelském leteckém útoku konvenčními zbraněmi bude nejlépe chránit suterénní nebo sklepní prostor budov ve středním traktu (části) co nejvíce zapuštěný v okolním terénu. Vhodnými prostory jsou sklepy s klenutými stropy nebo železobetonovými stropy a silnými obvodovými zdmi a co nejmenší plochou všech okenních otvorů.
Proti samotnému úniku nebezpečných látek je nejvhodnější prostor ve vyšších patrech budov, nejlépe na odvrácené straně budovy od směru místa výronu nebezpečné látky.
Ochranný prostor má být zvolen v blízkosti místa pobytu osob, které jej musí v případě ohrožení včas dosáhnout. Doporučená doběhová vzdálenost je 500 až 800 m. Při výběru IÚ nutno dodržet dále stanovené bezpečnostní vzdálenosti od nebezpečných provozů a skladů.
Pro každou ukrývanou osobu je potřeba nejméně 1 - 3 m2 podlahové plochy v prostoru s nuceným větráním a 3 - 5 m2 podlahové plochy v prostoru bez větracího zařízení. Kapacita IÚ je dána součtem sedících a ležících osob, jinak není omezena. Světlá výška (od podlahy ke stropu) má být minimálně 2,3 m při dodržení minimální podchodné výšky (od podlahy k nejnižší části stropu, nebo potrubí pod stropem) 1, 9 m.
Zdroj: MÚ Louny
Březnové slunce má krátké ruce.
Kolik ros v březnu spadává, tolik mrazů k Velké noci bývá.